Historie

„Byl jsem překvapený statečností některých věřících, kteří se navzdory režimu nechtěli vzdát své víry.“

David Oakley

Naše organizace byla založena v roce 1990 v anglickém Boltonu pod názvem Ambassadors in Sport (AIS).
Od počátku AIS byla cílem křesťanská fotbalová služba, do které se zapojují církve a křesťanské skupiny a která slouží všem fotbalistům.

Kancelář v České republice je jedna z nejstarších poboček Ambassadors in Sport. Svůj počátek má v devadesátých letech, kdy první vedoucí AIS navázali skrze 4 hráčská turné kontakt s místními křesťany z Opočnice. Vedoucí AIS, kteří se poté v roce 1994 do ČR vrátili, byli: Dave Oakley (UK) – dlouholetý ředitel kanceláře v Anglii, John Squires (NZ) – dlouholetý vedoucí tréninkového programu, Aaron Soby (USA) – pozdější ředitelem kanceláře v ČR a Bill Galipaul (USA). „Fotbaloví misionáři“ zde působili 5 let, hráli za místní fotbalové kluby v Opočnici a Poděbradech, budovali vztahy s místními církevními sbory a snažili se je podporovat ve fotbalových aktivitách.

Ale práce byla v některých ohledech rozdílná díky českému prostředí. Původní vedoucí AIS odešli v roce 1999 a nikdo v práci v ČR pokračoval. Práce byla přerušena do roku 2003, kdy se vrátil misionář z USA Aaron Soby se svým týmem spolupracovníků: Leah Wheeler, Bert a Marise Rinkel. V roce 2003 vzniká pobočka AIS ČR v Písku a o rok později je oficiálně registrována jako občanské sdružení Ambassadors f.k.o., později jako známější Ambassadors o.s. Působili v Písku, Milovicích, Tachově či Břeclavi a postupně vznikala spolupráce i se sbory nebo jednotlivci v Praze, Vsetíně a Českém Těšíně. V roce 2005 bylo sídlo přesunuto do Prahy.

Zahraniční vedoucí cíleně předávali práci místním pracovníkům a postupně ČR opouštěli. V roce 2007 se stal ředitelem pobočky Ondřej Mazaný. Rok 2014 pro nás znamenal dvojí změnu. Globálně naše organizace dostala nový název a zároveň se změnila česká legislativa neziskových organizací, stáváme se tedy Ambassadors Football Czech Republic, z. s.

Mezi akce uspořádané v ČR od roku 2003 do 2017 patří fotbalové kempy pro děti, mládež a ženy; hráčské turné po Slovensku; hostování hráčských turné z USA; školení sportovní služby TREC; program stáže; vysílání českých dobrovolníků na trenérská turné  a zahraniční stáže (do USA, JAR, UK, NI, NL); místní, republikové i mezinárodní turnaje; křesťanská fotbalová liga, celoroční týmy pro muže, ženy, dorost a děti; konference a jiné.

V současné době jsou do služby v ČR zapojeni 3 vedoucí a okolo 20 dobrovolníků, díky kterým služba ve svém rozsahu funguje.